שירה בציבור
עם מוטי דביר

054-4559761


 

נעמי שמר - (1930-2004) - נולדה בקבוצת כנרת לרבקה ומאיר ספיר , מראשוני הקיבוץ . כשהייתה בגיל שש קיבלה מאמה במתנה פסנתר , שהועמד לרשות ילדי הקיבוץ, אך דווקא נעמי שמר הייתה זו שבלטה בנגינתה ומגיל צעיר הנחתה את השירה בציבור בקיבוץ .  

שמר יצאה ללמוד באקדמיה למוסיקה בתל אביב וירושלים וכשחזרה לקיבוץ כמורה לריתמיקה -חיברה מספר שירי ילדים לצורך עבודתה: "הדואר בא" ,"אחינו הקטן" ועוד . .

 

את שרותה הצבאי עשתה במחלקת התרבות של הנח"ל .    לאחר שחרורה נישאה לגדעון שמר, וב- 1956 עברו לתל-אביב והעלו בתיאטרון אוהל את המחזמר "חמש חמש ". בעקבות הצלחת המחזמר החלה נעמי שמר לכתוב שירים ללהקות צבאיות סולנים וכו '.

ב- 1957 היא כתבה 2 שירים ללהקת בצל ירוק: "נועה" ו"זמר נודד ", (חיים טופול שפגש אותה קודם בנח"ל, הביא אותה ל"בצל ירוק (

בשנת 1960 זכה שירה "הופה הי" לפרס ראשון בפסטיבל בינלאומי באיטליה .

 

נעמי נפרדה מבן-זוגה גדעון שמר, ונסעה עם בתה ללי לפריס, שם כתבה את "העיר באפור " . בשובה לארץ , כתבה גרסאות עבריות לשירים צרפתיים רבים בהם "שלגיה", "אילו ציפורים" ושירי ברסאנס .

 

לקראת פסטיבל הזמר 1967 הזמין טדי קולק אצל נעמי שמר שיר על ירושלים , מחוץ לתחרות . כשהשלימה נעמי את כתיבת -השיר , היא בחרה בהמלצת בתה ללי בשולי נתן לביצוע השיר . השיר זכה לתשואות אדירות , ובתום הפסטיבל , לבקשת טדי קולק הוא הושר בשנית - והפעם שר כל הקהל עם שולי נתן את הבית החוזר. 

שלושה שבועות לאחר מכן, פרצה מלחמת ששת הימים וירושלים שוחררה .משיר תפילה הפך "ירושלים של זהב" למאין המנון.  

לפני מלחמת ששת הימים כתבה נעמי שמר את השיר" שנינו מאותו הכפר", שביטא את הכאב השכול של כל המלחמות . מלחמת יום הכיפורים הביאה אותה לחבר את השיר "לו יהי" שהפך לאחד משירי התקווה הגדולים ביותר. הזדהותה עם גוש אמונים הקימה עליה ביקורת ציבורית רחבה והרחיקה אותה מלב הקונסנזוס .

שיריה של נעמי שמר החלו לעבור פרשנות נוספת, הפעם של מבקרים פוליטיים . בהמשך דרכה כתבה להיטים רבים כמו "עוד לא אהבתי די", "סימני דרך" ו"על כל אלה ".

 

ב- 1983 קיבלה את פרס ישראל , וכן זכתה במשך השנים בתארי ד"ר כבוד מ - 4 אוניברסיטאות בארץ וממכון וייצמן .

ב 1988 הוציאה להקת הגבעטרון תקליט משיריה .

ב- 1993 הוציאה שמר קלטת וידאו לילדים, "אצלנו בפסנתר", ובה השיר "הכל פתוח " שהיה ללהיט ענק. במלאת שנה לרצח רבין, תרגמה והלחינה לזכרו את שירו של וולט ויטמן "הו רב חובל".                                                                                                                 

בשנת 2000 שבה אל הבמה במופע המצליח " אלף שירים ושיר ".

 

בשנת 2003 יצא לאור הספר סימני דרך - 121 שירים נבחרים ובו מיטב שיריה של נעמי שמר .

נעמי הייתה נשואה למרדכי הורוביץ, משפטן וסופר, אם לשניים וסבתא לארבעה . מחשובי היוצרים של הזמר העברי.

נעמי שמר הלכה לעולמה בשנת 2004. בשיריה הורישה לנו את ארץ ישראל היפה  של פעם.                                                


חזרה לדף הבית

טואול - בניית אתרים